[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 20، شماره 6 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1394 ) ::
جلد 20 شماره 6 صفحات 44-53 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط پلی مورفیسم INDEL HLA-G با بیماری سیستمیک لوپوس اریتماتوز(SLE) در استان گیلان
لیلا عسلی سالک معلمی، فاطمه عسلی سالک معلمی، دکتر زیور صالحی 1، دکتر سید حبیب زینی2
1- استاد ، geneticzs@yahoo.co.uk
2- استادیار
چکیده:  

زمینه و هدف: سیستمیک لوپوس اریتماتوز (SLE) یک بیماری خودایمنی است و با حضور مستقیم اتوآنتی بادی ها، در برابر آنتی ژن­های هسته ای مشخص می­گردد. علت اصلی SLE تاکنون ناشناخته است اما برخی از ژن هایی که در مسیرهای کلیدی شامل کمپلکس های ایمنی، انتقال سیگنال ایمنی میزبان و مسیرهای اینترفرونی فعال بوده در بیماری زایی SLE نقش دارند. از آن­جایی که مولکول­های HLA کلاس I و II نقش بسیار مهمی را در ارائه پپتید عوامل بیماری­زا به اجزاء سیستم دفاعی بدن داشته، ژن­های کد­کننده این مولکول­ها می­توانند کاندید­های اولیه­ای برای استعداد ابتلا به بیماری­های خودایمنی باشند. HLA-G به خانواده آنتی­ژن­های غیر کلاسیک HLA کلاس I تعلق دارد.  هدف از این مطالعه بررسی ارتباط پلی­مورفیسم INDEL (درج یا حذف قطعه bp14) ناحیه  3'UTR ژن HLA-G در بیماران مبتلا به سیستمیک لوپوس اریتماتوز می باشد.

روش بررسی: در این تحقیق 80 بیمار مبتلا به SLE و 102 فرد سالم مورد بررسی قرار گرفتند. ابتدا DNA ژنومی از خون محیطی استخراج گردید. تعیین ژنوتیپ توسط ARMS-PCR با کمک چهار پرایمر انجام گردید. آنالیز داده­ها با استفاده از نرم افزار MedCalac (ویرایش 1/12 ) صورت گرفت.

یافته­ها: فراوانی ژنوتیپ­های هموزیگوت برای حضور قطعه bp14 (bp14+/bp14+)، هتروزیگوت­ها (bp14+/bp14-) و هموزیگوت­های حذف قطعه bp14 (bp14-/bp14-) در افراد سالم به ترتیب 57/21% ، 18/41% و 25/37% و در افراد بیمار  5/17% ، 5/42% و 40% بدست آمد. فراوان­ترین ژنوتیپ در افراد سالم و بیمار هتروزیگوت (bp14+/bp14-)  بود. بعبارت دیگر تفاوت معنی داری بین فراوانی ژنوتیپ­ها در افراد سالم و بیمار وجود نداشت  )05/0<P).

نتیجه­گیری: نتایج حاصل از این بررسی نشان می­دهد که پلی­مورفیسم INDEL در ناحیه 3'UTR ژن HLA-G و بیماری SLE مرتبط نیست. جهت بررسی نقش ژن HLA-G در بیمار SLE لازم است که مطالعه در جمعیت­های وسیعتر صورت گیرد.

کلید واژه: سیستمیک لوپوس اریتماتوز، ژن HLA-G ، پلی مورفیسم INDEL، 14bp

وصول مقاله:21/4/94 اصلاحیه نهایی:19/8/94 پذیرش:2/9/94

واژه‌های کلیدی: سیستمیک لوپوس اریتماتوز، ژن HLA-G، پلی مورفیسم INDEL، 14bp
متن کامل [PDF 574 kb]      
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۴/۱۱/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۱/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۱۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 6 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان Scientific Journal of Kurdistan University of Medical Sciences
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان Scientific Journal of Kurdistan University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3662