[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 21، شماره 1 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1395 ) ::
جلد 21 شماره 1 صفحات 73-83 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر روش آرام سازی عضلانی بنسون بر خودکارآمدی بیماران همودیالیزی شهر کرمانشاه در سال 1391
حسین فیضی 1، بهنام خالدی پاوه2، فاطمه حدادیان2، دکتر منصور رضایی3
1- ، h_feyzi65@yahoo.com
2- مربی
3- استادیار
چکیده:  

بیماری کلیوی مرحله آخر یکی از مشکلات عمده سلامتی در سطح جهان می باشد. بیمارانی که این بیماری را دارند، نیاز به دفعات مکرر همودیالیز دارند. فرآیند بیماری و همودیالیز هر دو تأثیرات منفی بر خودکارآمدی این بیماران دارد. هدف از انجام این مطالعه بررسی تأثیر روش آرام سازی عضلانی بنسون بر خودکارآمدی بیماران همودیالیزی بود.

در یک کارآزمایی بالینی تصادفی 60 بیمار همودیالیزی بستری در بخش همودیالیز بیمارستان امام رضا (ع) شهر کرمانشاه مورد بررسی قرار گرفتند. ابتدا با استفاده از پرسشنامه استاندارد خودکارآمدی عمومی، خودکارآمدی بیماران سنجیده شد، سپس بیماران به طور تصادفی به دو گروه آزمون و کنترل  تقسیم شدند. روش آرام سازی عضلانی بنسون توسط نمونه ها ی گروه آزمون در منزل و به مدت دو ماه، هر روز یک مرتبه انجام گرفت و بر روی گروه کنترل اقدام خاصی صورت نگرفت. بلافاصله در پایان این دوره مجددا" با استفاده از پرسشنامه های مذکور خودکارآمدی بیماران در هر دو گروه آزمون و کنترل بررسی شد و داده های حاصل با استفاده از آزمون tنتایج: 31/45 بود. 44% مرد و 56% ).

با توجه به یافته های پژوهش می توان نتیجه گرفت که، آرام سازی عضلانی بنسون بر خودکارآمدی بیماران همودیالیزی تأثیر مطلوبی دارد و می توان به عنوان یک روش مفید در ارتقاء سطح خودکارآمدی بیماران در بخش های همودیالیز، اجرا و آموزش داده شود.

همودیالیز، خودکارآمدی، آرام سازی عضلانی بنسون.

<span lang="FA" style="line-height: 115%; font-family:;" dir="RTL" 12pt;="" new="" en-us;="" calibri;="" b="" roman";"="" "times="" roman";="" zar";="" fa;="">وصول مقاله:28/11/93 اصلاحیه نهایی:9/10/94 پذیرش:14/10/94

واژه‌های کلیدی: همودیالیز، خودکارآمدی، آرام سازی عضلانی بنسون.
متن کامل [PDF 179 kb]      
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۴/۱۲/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۲/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >XML   English Abstract   Printدوره 21، شماره 1 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان Scientific Journal of Kurdistan University of Medical Sciences
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان Scientific Journal of Kurdistan University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3660