:: دوره 26، شماره 3 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1400 ) ::
جلد 26 شماره 3 صفحات 51-37 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه روش‌های ایمنوکروماتوگرافی، کروماتوگرافی با لایه‌نازک و کروماتوگرافی گازی در شناسایی مواد مخدر در نمونه ادرار
محمد احمدیان خسروشاهی1 ، پروین غربانی 2
1- گروه سم‌شناسی، واحد اهر، دانشگاه آزاد اسلامی، اهر، ایران
2- گروه شیمی، واحد اهر، دانشگاه آزاد اسلامی، اهر، ایران ، PARVINGHARBANI@YAHOO.COM
چکیده:   (416 مشاهده)
زمینه و هدف: امروزه، مصرف مواد مخدر یک مشکل جدی در جوامع بوده و تشخیص آن در نمونه ادرار خیلی مهم است. عموماً، برای تشخیص مواد مخدر در ادرار از روش‌های متداول ایمنوکروماتوگرافی (Immunochromatography, ICG) و کروماتوگرافی لایه‌نازک Thin Layer Chromatography, TLC استفاده می‌شود. این روش‌ها اقتصادی و سریع هستند، اما دقت آن‌ها در شناسایی مقادیر کم از مواد مخدر (Cut off>) بسیار کم است. مورفین، آمفتامین و مت‌آمفتامین مواد مخدر متداولی هستند که به طور وسیعی استفاده می‌شوند. هدف این تحقیق، مقایسه روش‌های ایمنوکروماتوگرافی، کروماتوگرافی لایه‌نازک و کروماتوگرافی گازی (Gas Chromatography, GC) در تشخیص مورفین، آمفتامین و مت‌آمفتامین در نمونه‌های ادرار افراد سالم اسپایک شده با مواد مخدر و افراد معتاد و مقایسه حد تشخیص آن‌ها با هم است.
مواد و روش‌ها: تحقیق حاضر به روش تجربی بر روی نمونه‌های ادرار افراد سالم و معتاد مراجعه‌کننده به آزمایشگاه مرکز مشاوره ازدواج هفتم تیر استان آذربایجان شرقی در خردادماه 1397 انجام‌یافته است. نمونه‌های ادرار جمع‌آوری‌شده و به نمونه‌های افراد سالم به طور دستی غلظت‌های مختلفی از مورفین، آمفتامین و مت‌آمفتامین اضافه شد. سپس مقادیر مورفین، آمفتامین و مت‌آمفتامین نمونه‌ها، با سه روش ICG، TLC و  GCاندازه‌گیری شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که تکنیک‌های ICG و TLC قادر به تشخیص مورفین، آمفتامین و مت‌آمفتامین در مقادیر کمتر (<Cut off) نیستند. درحالی‌که، GC می‌تواند به‌راحتی وجود آن‌ها را در نمونه‌های حتی کمتر از  Cut offآن‌ها تشخیص دهد و حد تشخیص و دقت بالایی دارد.
نتیجه‌گیری: می‌توان نتیجه گرفت که روش GC یک تکنیک قوی و دقیق در تعیین مواد مخدر در نمونه ادرار است.

واژه‌های کلیدی: آمفتامین، GC، ICG، مت‌آمفتامین، مورفین، TLC
متن کامل [PDF 590 kb]   (157 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1397/9/9 | پذیرش: 1399/7/12 | انتشار: 1400/5/1



XML   English Abstract   Print



بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 26، شماره 3 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها