[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان - شماره 3 سال 1401 ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شیوع و علل انواع شکستگی های فک و صورت و نحوه ی درمان آن ها در بیماران مراجعه کننده به بخش جراحی فک و صورت بیمارستان توحید سنندج ،95-1390
عادل خیاطی1 ، هادی محمدی 2، رضا بهاری3 ، رایان ابراهیمی3
1- استادیار، گروه آموزشی جراحی فک و صورت ، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران.
2- استادیار، گروه آموزشی جراحی فک و صورت ، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران. ، hadi.mohammadi@muk.ac.ir
3- دانشجوی دندانپزشکی،کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
چکیده:   (485 مشاهده)
مقدمه: شکستگی های فک و صورت یک مشکل مهم بهداشتی در سراسر جهان می باشد و علاوه بر اثرات زیان باری که بر زیبایی و عملکرد افراد می گذارند سبب عوارض روحی و اقتصادی نیز می شوند. شیوع و علل شکستگی های ناحیه ی فک و صورت در کشورهای مختلف، متفاوت است و هر ساله تغییر می کند. هدف از این مطالعه برنامه ریزی صحیح و آموزش های همگانی مناسب، جهت جلوگیری و کاهش میزان بروز آسیب می باشد.
مواد و روش ها : در این مطالعه گذشته نگر، ٣00 پرونده مربوط به بیمارانی که با شکستگی های ناحیه ی فک و صورت در سال های 1390 تا 1395 به بخش جراحی فک و صورت بیمارستان توحید شهرستان سنندج مراجعه کرده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند و اطلاعات جمع آوری شده با استفاده  از آزمون مجذور کای و نرم افزارSPSS16  تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ها : از مجموع 300 پرونده ی بررسی شده، میانگین سن شرکت کنندگان 27/03 (انحراف معیار 13/500) و بیشترین تعداد شکستگی ها در بازه ی سنی 30-16 سال بود. بیشترین تعداد در جنس مذکر(72 %) رخ داده است. شایع ترین علت ایجاد شکستگی ها مربوط به تصادفات با وسایل نقلیه(57%) می باشد. از 387 مورد شکستگی بررسی شده، بیشترین تعداد مربوط به استخوان مندیبل(38/76 %) بوده است. در این میان بیشترین تعداد شکستگی ها مربوط به ناحیه ی انگل(19/91 %) و همچنین شایعترین روش درمانی مورد استفاده، روش جا اندازی بسته و به میزان 61 % بود. 
نتیجه گیری : با توجه به نتایج بیشترین علت شکستگی های ناحیه ی  فک و صورت در شهرستان سنندج ،  تصادفات رانندگی  می باشد، لذا رعایت جدی مقررات راهنمایی و رانندگی، اجباری شدن کمربند و کلاه ایمنی، افزایش امنیت جاده ها و نیز آموزش های همگانی، ضروری است .
واژه‌های کلیدی: شکستگی، علل شکستگی، شیوع، فک و صورت 
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: دندانپزشکی
دریافت: 1399/9/20 | پذیرش: 1400/6/6
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA

Ethics code: IR.MUK.REC.1395/228


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان Scientific Journal of Kurdistan University of Medical Sciences
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان Scientific Journal of Kurdistan University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4414