[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 12، شماره 3 - ( مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي كردستان 1386 ) ::
جلد 12 شماره 3 صفحات 58-63 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی بی‌خوابی در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی‌کردستان
دكتر مدبر آراسته
چکیده:   (8942 مشاهده)

  چکیده

  زمینه و هدف : اختلال در ریتم خواب علاوه بر تهدید سلامت انسان، در کارکردهای اجتماعی نیز خدشه وارد نموده و باعث ناهنجاریهای روانی- اجتماعی بسیار می‌گردد. به نظر می‌رسد برخی گروههای ویژه بیشتر دچار بی‌خوابی می‌شوند، که در میان این گروهها، دانشجویان گروه پزشکی و پیرا پزشکی نیازمند توجه ویژه هستند.

  روش بررسی : این مطالعه یک مطالعه مقطعی (توصیفی- تحلیلی) بود. حجم نمونه 244 نفر بودند که با روش نمونه‌گیری تصادفی سیستماتیک وارد مطالعه شدند. ابزار جمع‌آوری داده‌ها یک پرسشنامه محقق ساخته جهت غربالگری وضعیت بی‌خوابی بر اساس معیارهای DSM-IV بود . پس از مراجعه حضوری به نمونه‌ها و کسب رضایت آنها جهت شرکت در مطالعه پرسشنامه‌ها تکمیل گردید. داده‌ها پس از جمع‌آوری با استفاده از آمار توصیفی و تحلیلی و استفاده از نرم‌افزار SPSS و آزمون آماری مجذور کای مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

  یافته‌ها : 3/37٪ نمونه‌ها مذکر و 7/62٪ مؤنث بودند. میانگین سنی نمونه‌ها 6/2±01/22 سال بود. رابطه معنی‌داری بین سن و جنس و وجود بی‌خوابی در نمونه‌ها دیده نشد. در کل 4/57٪ از نمونه‌ها دارای مشکل بی‌خوابی بودند که از این تعداد 7/66٪ ساکن خوابگاه و 8/36٪ ساکن منزل شخصی بودند که این اختلاف از نظر آماری معنی‌دار بود (001/0 p< ). بیشترین نوع بی‌خوابی ذکر شده اشکال در به خواب رفتن بود که در 4/76٪ نمونه‌های دارای مشکل بی‌خوابی ذکر شد. بیشترین عامل زمینه‌ساز بی‌خوابی در نمونه‌ها اضطراب با 35٪ بود. بین وجود بی‌خوابی و رشته تحصیلی رابطه معنی‌داری دیده شد (01/0 p< ). بین افزایش مدت اقامت در خوابگاه و میزان بی‌خوابی در افراد، رابطه معنی‌داری وجود داشت (01/0 p< ). اما بین افزایش تعداد هم اتاقی‌ها و بی‌خوابی رابطه معنی‌دار دیده نشد.

  نتیجه‌گیری : با توجه به شیوع بالای بی‌خوابی در دانشجویان در مطالعه حاضر، لازم است با شناسایی و رفع معضلات و مسائل تأثیرگذار در آسایش فکری و جسمی این دانشجویان خصوصاً دانشجویان ساکن در خوابگاهها در جهت بهبود پیشرفت تحصیلی دانشجویان اقدام نمود.

واژه‌های کلیدی: کلید واژه‌ها: بی‌خوابی، دانشجویان، اضطراب، افسردگی
متن کامل [PDF 134 kb]   (1726 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۸/۱/۲۰
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Araste M. Evaluation of Insomnia in Medical Students of Kurdistan University . SJKU. 2007; 12 (3) :58-63
URL: http://sjku.muk.ac.ir/article-1-41-fa.html

آراسته مدبر. بررسی بی‌خوابی در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی‌کردستان. مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي كردستان. 1386; 12 (3) :58-63

URL: http://sjku.muk.ac.ir/article-1-41-fa.htmlدوره 12، شماره 3 - ( مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي كردستان 1386 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان Scientific Journal of Kurdistan University of Medical Sciences
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان Scientific Journal of Kurdistan University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3858