[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان - شماره 2 سال 1401 ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثرات سمی کادمیوم بر عملکرد کلیه در افراد سیگاری و غیرسیگاری و ارتباط آن با ظرفیت تبادل هوایی سیستم‌های تهویه در زندان مراغه
عزیز عزیزبیگی1 ، ابراهیم محمدی2 ، رسول نصیری کالمرزی3 ، بیژن نوری4 ، افشین ملکی 5
1- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
2- مرکز تحقیقات بهداشت محیط، پژوهشکده توسعه سلامت، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج،ایران
3- گروه داخلی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
4- گروه آمار، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
5- دانشگاه علوم پزشکی کردستان ، maleki43@yahoo.com
چکیده:   (225 مشاهده)
زمینه و هدف:کادمیوم یکی از فلزات سنگین است که مواجهه طولانی مدت انسان با آن میتواند منجر به خطرات سلامتی زیادی شود لذا هدف مطالعه حاضر بررسی اثرات سمی کادمیوم بر عملکرد کلیه در افراد سیگاری و غیرسیگاری و ارتباط آن با سیستمهای تهویه در زندان شهرستان مراغه می­باشد.
مواد و روش­ها: این مطالعه توصیفی­ تحلیلی بر روی 90 نفر زندانی در سه گروه سیگاری، غیر سیگاری هم بند سیگاری و شاهد که غیر سیگاری بودند و حداقل 4 سال سابقه حبس در زندان را داشتند انجام شد. جهت اخذ نمونه­های ادرار به هرکدام از افراد یک ظرف پلی­اتیلن 50 میلی­لیتری استریل داده شد و آموزش­های لازم در خصوص تهیه نمونه ادار اول صبجگاهی به افراد داده شد. از نمونه­های ادرار تهیه شده، 25 میلی­لیتر جهت اندازه­گیری کادمیوم در ظرف استریل دیگری که پلی­اتیلن بود ریخته شد و به آزمایشگاه تخصصی با حفظ شرایط دمایی (4 درجه سانتیگراد) ارسال گردید و کادمیوم نمونه ادرار با استفاده از دستگاه جذب اتمی کوره گرافیتی اندازه­گیری شد. 25 میلی­لیتر باقی مانده از نمونه ادار نیز جهت اندازه­گیری فاکتورهای کلیوی به آزمایشگاه تشخیص طبی ارسال گردید و پارامترهای وزن مخصوص ادرار، کراتینین، پروتئین، آلبومین، گلوکز و اوره نمونه ادرار با استفاده از دستگاه اتوآنالایزر هیتاچی اندازه گیری شد، وضعیت سیستم تهویه در محل زندگی هر سه گروه نیز مورد بررسی قرار گرفت.
یافته­ها: بالاترین مقدار دفع شده کادمیوم بر کراتینین، پروتئین بر کراتینین، آلبومین بر کراتینین و گلوکز در گروه سیگاری فاقد سیستم تهویه مشاهده گردیده است و در این گروه ارتباط بین نسبت کادمیوم با کراتینین با پروتئین با کراتینین، آلبومین با کراتینین، اوره و گلوکز رابطه معنی­داری داشت (P ≥0/05) . در حالی که در گروه شاهد فاقد سیستم تهویه این ارتباط فقط با دفع گلوکز در ادرار معنی­دار بود (P ≥0/05) .   و با بقیه متغییرها معنی­دار نبود (P ≥0/05) .  .
نتیجه­گیری: مواجهه با فلز کادمیوم از طریق دود سیگار به صورت مستقیم و غیرمستقیم میتواند عملکرد کلیه را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به افزایش دفع پروتئین، آلبومین، اوره و گلوکز شود. همچنین این تاثیر، متاثر از سیستمهای تهویه در فضای بسته میباشد بطوری که میتوان گفت وجود سیستمهای تهویه مناسب، مواجهه با دود سیگار و به تبع آن مواجهه با کادمیوم را کاهش داده و اثرات زیان­بار کادمیوم بر روی کلیه افراد مواجهه­یافته کاهش مییابد.
واژه‌های کلیدی: سیگار، کادمیوم، کلیه، زندان، سیستم‌های تهویه
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مهندسی بهداشت محیط
دریافت: 1399/10/19 | پذیرش: 1400/4/12
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA

Ethics code: IR.MUK.REC. 1397.227
Clinical trials code: -


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان Scientific Journal of Kurdistan University of Medical Sciences
مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان Scientific Journal of Kurdistan University of Medical Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4374