:: دوره 24، شماره 5 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1398 ) ::
جلد 24 شماره 5 صفحات 42-55 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر بی‌وزنی بر بیان پروتئین مهارکننده کینازRaf در رده سلولی MCF-7 سرطان پستان
دکتر مریم صلواتی فر 1، دکتر زهرا حاج ابراهیمی2
1- پژوهشگاه هوافضا، وزارت علوم ، salavati@ari.ac.ir, salavatifar2@gmail.com
2- پژوهشگاه هوافضا، وزارت علوم
چکیده:   (394 مشاهده)
زمینه و هدف: موجودات زنده در سطح زمین تحت تأثیر نیروی گرانش طبیعی قرار دارند و چنانچه این نیروی گرانش تغییر نماید، تحت تأثیر شوکی منحصر به فرد قرار خواهند گرفت. بی‌وزنی از طریق مداخله با مسیرهای بیوشیمیایی و بیان ژن­، اثرات مهمی را بر عملکرد سلول­ها دارد و مطالعه این تغییرات برای کمک به فضانوردان و بهبود کیفیت زندگی انسان مفید خواهد بود. هدف از مطالعه؛ تعیین تأثیر بی‌وزنی بر بیان پروتئین مهارکننده کیناز Raf  در رده سلولی MCF-7 سرطان پستان بود.
روش بررسی: در این مطالعه تغییرات بیان ژن  RKIP در سلول­های MCF-7 سرطان پستان انسان بعد از 24 و 72 ساعت قرارگیری در شرایط بی وزنی با روش qReal time PCR بررسی گردید. آزمون t-test برای تجزیه و تحلیل آماری استفاده شد و نمودارها توسط برنامه Graphpad prism 7 رسم گردید.
یافته ­ها: نتایج نشان داد که بی وزنی، بیان ژن RKIP را تغییر داده و منجر به افزایش سطوح بیان آن پس از 24 ساعت قرارگیری در شرایط بی­وزنی گردیده است.
نتیجه ­گیری: با بهینه سازی مدت زمان تیمار بی وزنی شاهد تغییرات قابل توجه در بیان ژن RKIP در رده سلولی MCF-7 خواهیم بود، تا از این طریق بتوان راه­کارهایی را در درمان سرطان ارائه نمود.

 
واژه‌های کلیدی: کلینواستت، جاذبه، پروتئین RKIP، تومور
متن کامل [PDF 383 kb]   (128 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۸/۷/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 24، شماره 5 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها