:: دوره 25، شماره 1 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1399 ) ::
جلد 25 شماره 1 صفحات 1-11 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر حفاظتی یک دوره تمرین تناوبی بر عوامل نوتروفیکی B‌DNF و CDNF در موش‌های صحرایی تغذیه‌شده با غذای پرچرب
محمد رضا اسد1 ، سرور هدایت نژاد1 ، علی برزگری 2، محبوبه قلی زاده آهنگری1
1- گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
2- گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران ، ali_barzegari@pnu.ac.ir
چکیده:   (528 مشاهده)
زمینه و هدف: فعالیت ورزشی ترشح عوامل نوروتروفیک مشتق از مغز را هدف قرار داده و آثار گسترده ­ای بر سلامت کلی مغز دارد. مطالعه­ ی حاضر با هدف بررسی اثر حفاظتی یک دوره تمرین تناوبی بر عوامل نوتروفیکیBDNF  وCDNF در موش‌های صحرایی تغذیه شده با غذای پرچرب انجام شده است.
مواد و روش­ ها: در تحقیق تجربی حاضر، 42 سر موش صحرایی نر نژاد ویستار به­ طور تصادفی به 3 گروه برابر با تغذیه ­ی نرمال، تغذیه ­ی پرچرب و تغذیه­ ی پرچرب+ تمرین تناوبی تقسیم شدند. تمرین تناوبی در 3 هفته­ اول با شدت کم، هفته­ 4 با شدت متوسط و در هفته 5 تا 8 با شدت بالا، 5 روز در هفته و به مدت 8 هفته انجام شد و پس از پایان هفته هشتم موش‌ها قربانی و سطوح شاخص‌های مورد مطالعه توسط کیت­های مربوطه به روشELISA بررسی شدند. جهت تحلیل داده­ ها از آنالیز واریانس یک­طرفه و آزمون بونفرونی استفاده شد.
یافته­ ها: نتایج نشان داد که پس از یک دوره رژیم غذایی پرچرب، کاهش معنی‌داری در سطوح پلاسمایی BDNF (0/001P=) و CDNF (0/001P=) در مقایسه با گروه کنترل وجود دارد. از سویی دیگر به دنبال یک دوره تمرین تناوبی و تغذیه، افزایش معنی‌داری در سطوح BDNF (0/001P=، 0/002P=) و CDNF (0/001P=، 0/003P=) به ­ترتیب نسبت به گروه‌های کنترل و تغذیه­ پرچرب مشاهده شد.
نتیجه ­گیری: این نتایج احتمالاً می­تواند نشان دهنده­­ نقش مثبت این نوع تمرین در پیشگیری و خنثی­ سازی مضرات ناشی از رژیم غذایی پرچرب، بیماری­های متابولیکی و همچنین سلامت مغزی باشد.
واژه‌های کلیدی: BDNF، CDNF، غذای پرچرب، تمرین تناوبی، موش صحرایی
متن کامل [PDF 535 kb]   (280 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۸/۷/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۹/۱/۲


XML   English Abstract   Printدوره 25، شماره 1 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها