مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان- اطلاعات مجله
اطلاعات مجله

حذف تصاویر و رنگ‌ها

-مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان بصورت فصلنامه در پاییز 1375 فعالیت خود را آغاز کرد و در زمستان 1377 با کسب مجوز چاپ و نشر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (به شماره 1197/124-1377/11/21) جنبه رسمی به خود گرفت. در بهار 1380 رتبه  ترویجی، و در پاییز 1382 رتبه پژوهشی را از کمیسیون نشریات علوم پزشکی کشور (طی نامه شماره 125673-1382/08/20) اخذ نمود. این مجله تا شماره پاییز 1391 بصورت کاغذی (در تیراژ 1000 نسخه) و الکترونیکی در دسترس خوانندگان قرار می‌گرفت؛ اما براساس مصوبه جلسه 108 و ابلاغیه شماره 2990/5/704 مورخ 1391/08/14 کمیسیون نشریات پزشکی کشور از شماره زمستان 1391 صرفا بصورت الکترونیکی عرضه می‌شود. این مجله از آغاز سال 1394 به صورت دو ماهنامه منتشر میگردد.

مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، منتشر کننده مقالات مرتبط با حوزه های مختلف علوم پایه پزشکی و بالینی از قبیل: بیوشیمی، مهندسی ژنتیک، زیست شناسی سلولی و مولکولی، پزشکی مولکولی، زیست فناوری و نانوتکنولوژی پزشکی، میکروب شناسی پزشکی، قارچ شناسی و انگل شناسی پزشکی، ویروس شناسی پزشکی، بافت شناسی، آموزش پزشکی، پزشکی اجتماعی، اخلاق و سیاست گذاری حوزه سلامت و حوزه های تخصصی علوم بالینی پزشکی نظیر مراقبت های بحرانی، طب بلایا، تروما، بیماری های محیطی، سم شناسی و پزشکی قانونی، اورژانس اطفال، اورژانس پیش بیمارستانی، پرستاری اورژانس، بیماری های عفونی و علوم دارویی و سایر موضوعات مرتبط می باشد. این مجله پایبند به کلیه اصول کمیته بین الملی ویراستاران نشریات پزشکی و همچنین کمیته اخلاق در انتشارات پزشکی می باشد. مجله انواع مقالات زیر را در بر می گیرد:

  • مقاله اصیل/ تحقیقاتی
  • مقاله مروری
  • گزارش کوتاه
  • گزارش موردی
  • نامه به سردبیر

- ارسال و چاپ مقالات به این مجله بصورت رایگان می باشد.
-این ژورنال از نرم افزار Open Journals Systems برای مدیریت و چاپ مطالب استفاده میکند. OJS ابزاری آزاد برای مدیریت و چاپ مجلات های علمی به صورت آنلاین است.
-با توجه به اینکه  ارسال و چاپ مقالات به این مجله بصورت رایگان می باشد، نشریه سیاست های مبنی بر چشم پوشی از هزینه و یا تخفیف آن Waiver Policy ندارد. 
-لینک مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران:

http://opac.nlai.ir/opac-prod/search/briefListSearch.do?
command=FULL_VIEW&id=1520210&pageStatus=0&sortKeyValue1=sortkey_title&sortKeyValue2=sortkey_author

-مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان قابل شناسایی توسط برنامه های قدرتمند در زمینه جستجوی جامع در اینترنت Spider Softwares می باشد.
-برای نمایه سازی در پایگاه DOAJ، مجله تمامی اطلاعات مقالات خود را در  اختیار  این پایگاه قرار خواهد داد.
-فرآیند داوری  در  مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان از نوع بررسی همکار یا Peer Review  می باشد. همچنین این بررسی بصورت نادیده دو جانبه  یا Double Blind  انجام می شود.
-فرآیند  و مدت زمان لازم برای داوری مقالات در مجله بسته به همکاری به موقع داوران محترم، سی الی حداکثر شصت روز بطول می انجامد.  زمان بندی چاپ مقالات در مجله به ترتیب و بر اساس اولویت زمان پذیرش  مقاله می باشد.  

- کارشناسان مجله دست نوشته های ارسالی نویسندگان را دوبار (یک بار در زمان ارسال اولیه و بار دیگر پیش از چاب) با استفاده از نرم افزارهای تشخیص سرقت ادبی مانند iThenticate برای سرقت ادبی و کپی برداری بررسی می کنند. با این حال در هر مرحله از فرایند بررسی مقاله  و حتی پس از چاپ در صورتی که هرگونه سرقت ادبی یا کپی برداری در  مقاله (شمال عنوان، متن، تصاویر، جداول، نمودار و نتایج مقاله) برای مجله مشخص شود، ادامه فرآیند بررسی مقاله یا پذیرش مقاله ملغی می شود و در مورد مقالاتی که پذیرش یا چاپ شده اند از سامانه مجله  رد یا بازپس گرفته می شوند.
-  مجله علمی دانشگاه  علوم پزشکی کردستان در هر سال تعداد 72 مقاله شامل 66 مقاله پژوهشی و اصیل و حدود 6 مقاله مروری را چاپ می کند.

نشانی مطلب در وبگاه مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان:
http://sjku.muk.ac.ir/find.php?item=1.38.31.fa
برگشت به اصل مطلب