:: دوره 26، شماره 3 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1400 ) ::
جلد 26 شماره 3 صفحات 104-86 برگشت به فهرست نسخه ها
مروری بر مداخلات آموزشی و مراقبتی پس از زایمان در ایران
سکینه نظری1 ، سپیده حاجیان 2، زهره عباسی3 ، حمید علوی مجد4
1- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران شهید بهشتی- طبقه دوم
2- گروه مامایی و بهداشت باروری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران ، hajian@sbmu.ac.ir
3- گروه مامایی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی. بجنورد، ایران
4- گروه آمار زیستی، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
چکیده:   (529 مشاهده)
زمینه و هدف: دوره پس از زایمان را می‌توان یکی از حساس‌ترین مراحل زندگی به شمار آورد. در کشور‌های مختلف مراقبت‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شده است، این مطالعه با هدف بررسی برنامه‌های مراقبتی و آموزشی پس از زایمان در ایران انجام شده است.
مواد و روش‌ها: داده های این پژوهش با جستجو در پایگاه‌های اطلاعاتی Scientific Information Database، IranMedex، Magiran، Cochrane Library ، PubMed، Google Scholar، Web of Science و Scopus بدست آمد. برای جستجوی مقالات در منابع فارسی از کلید واژه‌های مرتبط با موضوع، دوره پس از زایمان، دوره بعد از زایمان، کارآزمایی بالینی، برنامه، آموزش، مراقبت، مداخله و معادل انگلیسی آن‌ها از سال 1388 تا سال 1398در ایران جستجو شد سپس عناوین و چکیده‌های مقالات توسط چک لیست کانسورت و جداد مورد ارزیابی قرار گرفتند و در نهایت ۴۹ مقاله مورد بررسی قرار گرفت.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد ارائه مداخلات در هشت حیطه آموزش‌های مبتنی بر مراقبت در منزل، حمایت پس از زایمان، تئوری‌های ارتقاء سلامت، تمرینات بدنی، مشاوره‌ای، آموزش الکترونیک، آموزش‌های چهره به چهره، آموزش‌های گروهی تقسیم شدند. متغیر‌های مورد بررسی شامل کیفیت زندگی، افسردگی پس از زایمان، شیردهی، رضایت از مراقبت‌ها، خستگی و خواب پس از زایمان و عملکرد مادران بود.
نتیجه‌گیری: بهبود کیفیت مراقبت‌های پس از زایمان نیازمند غنی‌تر شدن محتوای برنامه کشوری مبتنی بر شواهد موفق تحقیقات موجود در کشور می‌باشد که در برخی بخش‌ها همچون ویزیت در منزل و با پیگیری تلفنی مادران طی دوره پس از تولد می‌باشد
واژه‌های کلیدی: دوره پس از زایمان، مطالعه تجربی، برنامه، آموزش، مراقبت
متن کامل [PDF 613 kb]   (188 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: مامایی
دریافت: 1398/9/21 | پذیرش: 1400/1/18 | انتشار: 1400/5/7XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 26، شماره 3 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها