:: دوره 25، شماره 5 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1399 ) ::
جلد 25 شماره 5 صفحات 52-66 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر پروتامین و اختلالات آن در پتانسیل باروری مردان
طاهره رحیمی نیا 1، جواد امینی مهابادی2 ، احسان فراشاهی یزد3 ، علیرضا طالبی4
1- مرکز تحقیقات گامتوژنزیس، مرکز باروری و ناباروری بیمارستان شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، ایران ، tahereh.rahiminia@gmail.com
2- مرکز تحقیقات گامتوژنزیس، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، ایران
3- مرکز تحقیقات بیولوژی سلول های بنیادی، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
4- پژوهشکده علوم تولیدمثل یزد، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
چکیده:   (454 مشاهده)
زمینه و هدف: در همه پستانداران و جوندگان مورد مطالعه، اسپرم دارای هر دو پروتامین 1 (P1) و پروتامین 2 (P2) بوده است که نشان دهنده بیان این دو ژن در سطوح مختلف مولکولی است. هدف از این مطالعه، بررسی اثر پروتامین و اختلالات آن در پتانسیل باروری مردان است.
مواد و روش ها: جستجو از پایگاه های PubMed و Google Scholar با کلید واژه های اسپرم، پروتامین، ناباروری مردان و کروماتین در بازه زمانی 1980 تا 2020 انجام گرفت.
یافته ها: غلظت، تحرک و مورفولوژی اسپرم در بیماران با نسبت های متغیری از P1 به P2 در مقایسه با افراد با نسبت طبیعیP1 به P2 کاهش قابل توجهی یافته است که ارتباط مستقیمی با کاهش توانایی باروری دارد. رایج­ترین اختلال پروتامین در مردان نابارور افزایش نسبت P1 به P2 است که اغلب در نتیجه کاهش سطح پروتئین P2 هم‌زمان با افزایش سطح پیش سازهای P2 است. افزایش سطح هیستون B2 (H2B) با سطوح کمتر پروتامین گزارش شده است. هر گونه اختلال در فرآیند بیان هیستون سبب تراکم ناهمسان اولیه ی کروماتین، توقف رونویسی و همچنین نقص در اسپرماتوژنز می شود.
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که نسبت رونویسی پروتامین به عنوان یک نشانگر برای باروری مردان عمل می کند. نسبت mRNA های هیستون/پروتامین برای کیفیت اسپرم مهم هستند و بنابراین می توانند به عنوان پیش بینی کننده های ناباروری مردان استفاده شوند. تغییر سطح پروتامین ها منجر به افزایش حساسیت به آسیب در DNA اسپرم می شوند که سبب ناباروری یا نتایج ضعیف در تولید مثل می گردند.
واژه‌های کلیدی: ناباروری مردانه، اسپرم، پروتامین، کروماتین
متن کامل [PDF 310 kb]   (254 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/2/20 | پذیرش: 1399/5/18 | انتشار: 1399/9/2


XML   English Abstract   Printدوره 25، شماره 5 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها