:: دوره 24، شماره 2 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1398 ) ::
جلد 24 شماره 2 صفحات 99-110 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تأثیر ترکیب تیوپنتال سدیم – میدازولام بر پاسخ همودینامیک به لوله‌گذاری تراشه و قراردادن ماسک حنجره‌ای: یک مطالعه کارآزمایی بالینی
حمیدرضا شتابی1 ، عظیم هنرمند1 ، لیلی آدینه مهر 2، رضا کاویانی3
1- گروه بیهوشی، مرکز تحقیقات بیهوشی و مراقبت های ویژه ، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان ایران.
2- مرکز تحقیقات بیهوشی و مراقبت های ویژه، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران ، liliadineh@yahoo.com
3- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران.
چکیده:   (911 مشاهده)
زمینه و هدف: این مطالعه با هدف بررسی تأثیر ترکیب تیوپنتال سدیم-میدازولام بر پاسخ استرسی و تغییرات همودینامیک حین اداره­ی راه هوایی با لوله­ گذاری تراشه(Endotracheal tube) یا ماسک حنجره­ای انجام شد.
روش بررسی: در این مطالعه کارآزمایی بالینی، 70 بیمار با ASA 1و2 کاندید جراحی الکتیو به­طور تصادفی در دو گروه لوله‌گذاری داخل تراشه و قرار دادن ماسک حنجره­ای (laryngeal mask airway) تقسیم شدند. متغیرهای همودینامیک شامل فشار متوسط شریانی، ضربان قلب، درصد اشباع اکسیژن شریانی، در دو گروه در زمان­های قبل و بعد از لوله­گذاری اندازه­گیری شد و مورد مقایسه قرار گرفت.
یافته ها: بین دو گروه اختلاف معنی­داری بر اساس داده­های دموگرافیک (سن، جنس، قد و وزن) و یافته‌های ضربان قلب، فشار متوسط شریانی و درصد اشباع اکسیژن شریانی، در زمان­های 1 و 3 دقیقه بعد از القای بیهوشی و دقایق 1، 3، 5 و 10 بعد از لوله­گذاری وجود نداشت (0.05P>) اما بین دو گروه اختلاف معنی­داری بر اساس ضربان قلب در زمان­های 1 و 3 دقیقه بعد از لوله‌گذاری داخل تراشه وجود داشت به‌طوری‌که ضربان قلب در این زمان­ها در گروه لوله­گذاری داخل تراشه به‌صورت معنی­داری بالاتر از گروه ماسک حنجره­ای بود  (0.05>P ).
نتیجه‌گیری:  اساس یافته‌های این مطالعه ترکیب تیوپنتال سدیم- میدازولام با تضعیف پاسخ استرسی به لوله‌گذاری تراشه و قرار دادن ماسک حنجره و حداقل تغییرات ضربان قلب و فشار خون همراه است و ترکیبی مؤثر و ایمن است.
واژه‌های کلیدی: تیوپنتال سدیم، میدازولام، لوله گذاری تراشه، ماسک حنجره‌ای، تغییرات همودینامیک
متن کامل [PDF 263 kb]   (204 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1397/10/16 | انتشار: 1398/3/25XML   English Abstract   Printدوره 24، شماره 2 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها