:: دوره 24، شماره 2 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1398 ) ::
جلد 24 شماره 2 صفحات 74-83 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر آموزش مبتنی بر الگوی فرا نظریه‌ای بر کاهش التهاب لثه زنان باردار: کاربرد شبکه اجتماعی تلگرام
اعظم رحمانی1 ، لیلا الله قلی2 ، دکتر معصومه هاشمیان3 ، رضا قانعی قشلاق4 ، بابک نعمت شهربابکی 5
1- مرکز تحقیقات مراقب پرستاری و مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
2- مرکز تحقیقات آندمتریوز، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
3- دانشگاه علوم پزشکی سبزوار
4- گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران.
5- مرکز بهداشت سنندج، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران. ، Babak.nemat@yahoo.com
چکیده:   (1097 مشاهده)
زمینه و هدف: التهاب لثه در زنان باردار شیوع بالایی داشته و برنامه‌های آموزشی بهبود کمی در آن حاصل کرده‌اند. هدف از مطالعه حاضر تعیین تأثیر آموزش مبتنی بر الگوی فرانظریه‌ای بر کاهش التهاب لثه‌ای زنان باردار از طریق شبکه اجتماعی تلگرام بود.
مواد و روش ها: این مطالعه تجربی در سال 1397 در شهر سنندج در غرب ایران انجام گرفت. 160 زن باردار در دو گروه آزمون و کنترل قبل و بعد از مداخله پرسشنامه دوبخشی شامل متغیرهای دموگرافیک و سازه‌های الگوی فرانظریه‌ای را تکمیل کردند. برنامه آموزشی از طریق تلگرام ارائه و بعد از 24 هفته اثر آن بر کاهش التهاب لثه ارزیابی گردید. شاخص لثه‌ای 160 زن باردار قبل و بعد از مداخله ثبت شد. داده‌ها وارد نرم‌افزار SPSS نسخه 21 گردید و با استفاده از آزمون‌های کای اسکور، تی مستقل و آنالیز واریانس یک‌طرفه آنالیز شد.
یافته‌ها: در گروه آزمون بعد از مداخله 67.5% (در مقابل 16.6% گروه کنترل) رفتار تمیز کردن دندان را انجام ‌دادند (0.01P<). بعد از برنامه آموزشی میانگین نمره فواید درک شده (01/0P<) و شاخص لثه‌ای (0.05P<) در دو گروه آزمون و کنترل اختلاف آماری معناداری داشت (0.01P<).
نتیجه‌گیری: آموزش مرتبط به سلامت دهان در بیماران مبتلا به التهاب لثه می‌تواند در کاهش شاخص لثه‌ای مؤثر باشد. شبکه اجتماعی تلگرام به‌عنوان ابزار آموزشی الکترونیکی در این آموزش مفید بوده و می‌تواند وضعیت بیماران مبتلا به بیماری‌های دهان را بهبود بخشد.
واژه‌های کلیدی: زنان باردار، التهاب لثه، آموزش، شبکه اجتماعی
متن کامل [PDF 720 kb]   (247 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1397/10/5 | انتشار: 1398/3/25XML   English Abstract   Printدوره 24، شماره 2 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها