:: دوره 22، شماره 6 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1396 ) ::
جلد 22 شماره 6 صفحات 107-110 برگشت به فهرست نسخه ها
درماتومیوزیت یک تظاهراولیه سرطان تخمدان:گزارش موردی
دکتر مهدیس محمدیان امیری
دپارتمان زنان، فلوشیپ ژنیکوانکولوژی، مرکزپزشکی فیروزگر، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، amiri_mahdis@yahoo.com
چکیده:   (1629 مشاهده)
زمینه و هدف: درماتومیوزیت یک بیماری التهابی نادر است و شیوعی حدود 99/0- 50/0 در هر صدهزار نفر دارد و ارتباط آن با سرطان های مختلف از جمله پستان، ریه و تخمدان شناخته شده است و می تواند به عنوان یکی از تظاهرات سرطان تخمدان و حتی اولین تظاهر آن باشد. درماتومیوزیت به عنوان سندرم پارانئوپلاستیک یک سندرم نادر است خصوصا  در زمینه سرطان تخمدان نادرتر می باشد و ما در اینجا یک مورد آن را گزارش می کنیم.
گزارش مورد: یک مورد درماتومیوزیت به عنوان سندرم پارانئوپلاستیک در یک خانم 40 ساله با تشخیص سرطان تخمدان گزارش می شود که 40 روز قبل از مراجعه، بیماری به صورت خارش و راش پراکنده خصوصاً در ناحیه اکستانسورها تظاهر نموده و به دنبال آن دچار میالژی و ضعف و بی حالی شده بود. درادامه بررسی و پیگیری تظاهرات بیماری توده آدنکس دوطرفه و سرطان تخمدان دوطرفه تشخیص داده شد.
نتیجه گیری: در مجموع تأکید برآن است که در بیماران با تشخیص درماتومیوزیت، باید احتمال سرطان های زمینه ای در نظر گرفته شود، چون درمان آن در زمینه بدخیمی متفاوت می باشد.
کلید واژه ها: درماتومیوزیت، سرطان تخمدان، سندرم پارانئوپلاستیک
وصول مقاله:14/12/95 اصلاحیه نهایی:25/5/96 پذیرش:22/7/96
واژه‌های کلیدی: درماتومیوزیت، سرطان تخمدان، سندرم پارانئوپلاستیک
متن کامل [PDF 1549 kb]   (259 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۴XML   English Abstract   Printدوره 22، شماره 6 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها