:: دوره 22، شماره 3 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1396 ) ::
جلد 22 شماره 3 صفحات 113-125 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تخریب پذیری و سمیت سلولی کوپلیمرهای دوتایی mPEG-PCL و سه تایی PCL-PEG-PCL بر روی سلولهای نرمال کلیه
دکتر حمید رضا خیری منجیلی1، دکتر حسین دانافر* 2، دکتر علی شرفی3
1- استادیار گروه نانوتکنولوژی دارویی دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی زنجان، زنجان، ایران
2- استادیار گروه نانوتکنولوژی دارویی دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی زنجان، زنجان، ایران ، danafar@zums.ac.ir
3- استادیار گروه بیوتکنولوژی دارویی دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی زنجان، زنجان، ایران.
چکیده:   (1047 مشاهده)
سابقه و هدف: در سیستم های دارورسانی با استفاده از کوپلیمرها دانستن میزان تخریب پذیری و زیست سارگاری پلیمرها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
روش بررسی: در این پروژه ابتدا کوپلیمرهای PCL-PEG-PCL و کوپلیمرهای  mPEG-PCLبه روش پلیمریزاسیون حلقه گشایی سنتز و از تکنیکهای مختلفی همچون GPC, HNMR, FT-IR, و DSC برای تایید سنتز موفقیت آمیز و تعیین ویژگیهای آنها استفاده گردید.تخریب پذیری کوپلیمرها با استفاده از تکنیک GPC و از روی میزان کاهش جرم و زیست سازگاری کوپلیمرها با استفاده از سمیت سلولی این کوپلیمرها با استفاده از MTT assay بر روی سلولهای نرمال کلیه(HEK 293) انجام گرفت.
یافته ها: نتایج  HNMR وFTIR   صحت تشکیل کوپلیمرهای سه تایی و دوتایی سنتز شده را تایید نموده و با استفاده از تکنیک DSC نقطه ذوب کوپلیمرهای سه تایی و دوتایی به ترتیب در55 0C و °C 68/58می باشد و همچنین این کوپلیمرها به ترتیب ارای جرم مولکولی میانگین 16000و12223 دالتون می باشد. تخریب پذیری این کوپلیمرها در محیط بافری صورت گرفت که در انتهای روز 31 جرم مولکولی پلیمردوتایی و کوپلیمر سه تایی به ترتیب در حدود  7852 و  9586 دالتون می باشد. از روی میزان  IC50 محاسبه برای هرترکیب بر روی سلولهای کلیه(HEK 293) نشان داده شده  که کوپلیمرهای دو تایی و سه تایی هیچ گونه سمیتی نداشته اند و کاملا زیست سازگار هستند.
نتیجه گیری:این کوپلیمرهای سه تایی و دوتایی زیست تخریب پذیری بالایی داشتند و همچنین با توجه به نداشتن هیچ گونه سمیت سلولی روی سلولهای نرمال کلیه از لحاظ زیستی نیز زیست سازگار می باشند.
واژگان کلیدی: کوپلیمر، زیست سازگاری، زیست تخریب پذیری، سمیت سلولی
وصول مقاله:17/8/95 اصلاحیه نهایی:9/12/95 پذیرش:10/12/95
واژه‌های کلیدی: کوپلیمر، زیست سازگاری، زیست تخریب پذیری، سمیت سلولی
متن کامل [PDF 3312 kb]   (293 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲XML   English Abstract   Printدوره 22، شماره 3 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها