:: دوره 22، شماره 3 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1396 ) ::
جلد 22 شماره 3 صفحات 31-39 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی ریسک فلزات سنگین در مواد آرایشی رژلب و رنگ مو توزیع شده در شهر سنندج در سال 1394
برهان منصوری1، دکتر افشین ملکی2، مهری محموری3، دکتر بهروز داوری* 4، سیروس شهسواری5
1- مرکز تحقیقات عوامل محیطی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران
2- استاد مرکز تحقیقات بهداشت محیط، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
3- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
4- استاد دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران ، davaribehroz@yahoo.com
5- مربی گروه بهداشت عمومی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
چکیده:   (1153 مشاهده)
زمینه و هدف: مواجهه انسان با فلزات سنگین می­تواند خطرات بهداشتی برای مصرف­کنندگان به دنبال داشته باشد، و یکی از راههای ورود فلزات سنگین به بدن استفاده از لوازم آرایشی به خصوص رژلب و رنگ مو آلوده به فلزات سنگین می­باشد. هدف از این تحقیق بررسی ارزیابی ریسک فلزات سنگین در مواد آرایشی رژلب و رنگ مو توزیع شده در شهر سنندج بود.
روش بررسی: این مطالعه توصیفی - تحلیلی بوده و در زمستان 1394 انجام شد. در این مطالعه از 4 برند رژلب و رنگ مو در سطح شهر سنندج، 50 نمونه تهیه گردید. پس از آماده سازی نمونه­ها با روش هضم اسیدی، میزان فلزات سنگین با استفاده از دستگاه ICP-OES اندازه­گیری و نتایج برحسب میکروگرم بر گرم گزارش شده است.
یافته­ها: نتایج مطالعه نشان داد که میانگین کادمیوم، آهن و روی در رنگ مو بیشتر از رژلب بوده است، درحالیکه میانگین کروم، مس، نیکل و سرب در رژلب بیشتر بوده است. همچنین آهن، بیشترین میزان غلظت کل از فلزات را در هر دو محصول را داشته است و نقره و کادمیوم کمترین میزان غلظت کل از فلزات را داشتند. نتایج آماری نشان داد غلظت فلزات (به استشناء مس و نیکل) در دو گونه محصول آرایشی تفاوت معنی­داری نداشته است (05/0 < p).  میزان شاخص HQ نیز در این مطالعه کمتر از 1 بدست آمد.
نتیجه­گیری: غلظت فلزات سنگین در مواد آرایشی رژلب و رنگ مو عرضه شده در شهر سنندج کمتر از رهنمودهای پیشنهادی سازمان غذا و داروی آمریکا و بهداشت کانادا می­باشد. باتوجه به اثرات بالقوه فلزات سنگین بر سلامتی، نیازمند اقدامات لازم در مورد تدوین استاندارد ملی و کنترل ورود این نوع از مواد آرایشی به داخل کشور می­باشد.  
کلید واژه­ها: رژلب، کادمیوم، سرب، ارزیابی ریسک
وصول مقاله :6/5/95 اصلاحیه نهایی:6/11/95 پذیرش:18/11/95
واژه‌های کلیدی: رژلب، کادمیوم، سرب، ارزیابی ریسک
متن کامل [PDF 2207 kb]   (868 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲XML   English Abstract   Printدوره 22، شماره 3 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها