:: دوره 22، شماره 2 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1396 ) ::
جلد 22 شماره 2 صفحات 71-79 برگشت به فهرست نسخه ها
شیوع آنتی‌بادی ضد توکسوکارا در کودکان مبتلا به تظاهرات آلرژیک مراجعه کننده به کلنیک‌های آلرژی در زنجان
شهلا عباسی1، دکتر عاکفه احمدی افشار، دکتر علی هانیلو 2
1- دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان
2- ، hani@zums.ac.ir
چکیده:   (1475 مشاهده)

زمینه و هدف: توکسوکاریازیس یک بیماری انگلی مشترک انسان، سگ و گربه است. مهاجرت لاروهای توکسوکارا در اندام‌های داخلی انسان با پیامدهای مختلفی مانند هپاتومگالی، ائوزینوفیلی بالا، نشانه‌های چشمی و تنفسی همراه است. در برخی موارد، نشانه‌ها غیراختصاصی هستند و بیماران ممکن است تنها نشانه‌های آلرژی تنفسی و پوستی داشته باشند. با توجه به روند افزایشی بیماری‌های آلرژیک، پژوهش‌های مرتبط با اتیولوژی این بیماری‌ها می‌تواند در تشخیص به موقع و درمان موثر مفید باشد. در این مطالعه شیوع آنتی‌بادی ضد توکسوکارا و بعضی شاخص‌های هماتولوژیک در کودکان مبتلا به آلرژی و سالم مورد بررسی و مقایسه قرار گرفت.

روش بررسی: در این پژوهش، 200 کودک زیر 15 سال با تظاهرات آلرژیک پوستی و تنفسی مراجعه کننده به کلنیک‌های آلرژی به عنوان مورد و 238 کودک سالم با ترکیب سنی و جنسی مشابه به عنوان گروه شاهد وارد مطالعه شدند. تیتر آنتی‌بادی اختصاصی ضد آنتی‌ژن دفعی- ترشحی لارو توکسوکارا با روش الایزا و میزان ائوزینوفیلی و لکوسیتوز با انجام CBC تعیین شدند. نتایج با آزمون‌های آماری T-test و 2χ در دو گروه مقایسه شد.

یافته‌ها: شیوع آنتی‌بادی ضدتوکسوکارا در کودکان مبتلا به تظاهرات آلرژیک (5/4%) به طور معنی‌داری بیشتر از کودکان سالم (8/0%) بود. میزان ائوزینوفیلی نیز در کودکان مبتلا (5/16%) نسبت به کودکان سالم (4/0%) بالاتر بود، اما ارتباطی بین ائوزینوفیلی و نتایج سرولوژی توکسوکاریازیس مشاهده نشد.

نتیجه‌گیری: با توجه به شیوع بیشتر آنتی‌بادی ضد توکسوکارا در کودکان مبتلا به تظاهرات آلرژیک، پیشنهاد می‌شود در تشخیص علل آلرژی، توکسوکاریازیس نیز مورد توجه قرار گیرد.

واژگان کلیدی: توکسوکاریازیس، سرولوژی، آلرژی، الایزا

وصول مقاله:26/5/95 اصلاحیه نهایی:25/10/95 پذیرش:3/11/95

واژه‌های کلیدی: توکسوکاریازیس، سرولوژی، آلرژی، الایزا
متن کامل [PDF 180 kb]   (759 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۷XML   English Abstract   Printدوره 22، شماره 2 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها