:: دوره 21، شماره 6 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1395 ) ::
جلد 21 شماره 6 صفحات 89-98 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر ویتامین D همراه با تمرین مقاومتی بر شاخص های التهاب سیستمیک در مردان تمرین نکرده
دکتر حسن متین همایی1، ماجد زبیری، دکتر محمد علی آذربایجانی، دکتر کمال عزیزبیگی
1- ، hasanmatinhomaee@gmail.com
چکیده:   (3691 مشاهده)

زمینه و هدف: فعالیت های بدنی بر التهاب  اثر دوگانه دارد. در همین راستا نتایج مطالعات بسیار متناقض می باشد. به همین دلیل مطالعه  حاضر با هدف بررسی اثر مکمل ویتامین D طی هشت هفته تمرینات مقاومتی  بر IL-6، TNF-alpha و CRP انجام شد.

روش بررسی:  در یک تجربی 20 مرد سالم  تمرین نکرده با روش هدفمند در دسترس به عنوان آزمودنی انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه  مکمل ویتامین D - تمرین مقاومتی (10n=) و دارونما - تمرین مقاومتی (10n=) قرار گرفتند. نمونه گیری خونی در دو مرحله پیش آزمون-پس آزمون جهت سنجش غلظت IL-6، TNF-alpha و CRP جمع آوری شد. برنامه تمرین مقاومتی به صورت سه جلسه در هفته و یک روز در میان به مدت هشت هفته با شدت فزاینده در هشت حرکت انجام شد. هرهفته 5 درصد 1RM به شدت آن افزوده شد. آزمودنی های گروه مکمل ویتامین D - تمرین مقاومتی پرل 50000 واحدی ویتامین D را یک روز قبل از شروع دوره تمرینات مقاومتی به صورت 2 هفته یکبار شروع کرده و تا آخرین جلسه دوره تمرینات مقاومتی مصرف قرص های ویتامین D  را ادامه دادند.

یافته ها:  غلظت  IL-6، TNF-alpha در گروه مکمل ویتامینD -تمرین مقاومتی کاهش معنی داری نسبت به پیش آزمون نشان دادند (05/0>P).  در گروه دارونما و تمرین مقاومتی نیز این کاهش مشاهده شد(05/0>P، در حالیکه CRPتحت تاثیر تمرین مقاومتی و مکمل ویتامین D  قرار نگرفت (05/0˃P ).  با وجود این در تعامل گروه در زمان،  مکمل ویتامین D  تنها بر TNF-alpha تاثیر معنی داری داشت (05/0>P).

نتیجه گیری: تمرینات مقاوتی فزاینده می تواند شاخصهای التهاب سیستمیک را در مردان سالم با درصد چربی طبیعی کاهش دهد؛ با وجود این ترکیب ویتامین D و تمرینات مقاومتی به طور انتخابی بر برخی از فاکتورهای التهاب سیستمیک تاثیر می گذارد و می تواند این شاخص ها را تخفیف دهد.

کلید واژه ها: تمرین قدرتی، التهاب ، ویتامین D، آنتی اکسیدان  

وصول مقاله:3/5/95 اصلاحیه نهایی:14/6/95 پذیرش:20/6/95

واژه‌های کلیدی: تمرین قدرتی، التهاب، ویتامین D، آنتی اکسیدان
متن کامل [PDF 778 kb]   (1688 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۰/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۳۰XML   English Abstract   Printدوره 21، شماره 6 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها