:: دوره 21، شماره 2 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1395 ) ::
جلد 21 شماره 2 صفحات 11-21 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر لایه ی اپی تلیال و اسفنجی بر میزان شفافیت پرده ی آمنیون برای پیوند به عنوان جایگزین در مهندسی بافت قرنیه
دکتر قاسم یزدان پناه، دکتر تینا دیهیم، دکتر حبیب ا. . پیروی، دکتر حسن نیک نژاد1
1- ، niknejad@sbmu.ac.ir
چکیده:   (2359 مشاهده)

زمینه و هدف:  میزان نور عبوری از پرده ی آمنیون، تاثیر بسزایی در کیفیت بینایی پس از پیوند این بیومتریال در ترمیم قرنیه دارد. در این مطالعه نقش عواملی مانند ناحیه ی جداسازی پرده ی آمنیون از جفت و هم چنین لایه های آن از نظر بافت شناسی، بر توانایی عبور نور از پرده آمنیون (شفافیت) بررسی شده است.

روش بررسی: پرده های آمنیون از نواحی دیسک و پریفرال (2 سانتی متر خارج از لبه ی دیسک) جفت به دست آمدند. میزان عبور نور از بافت های تهیه شده به صورت سالم و پس از حذف لایه های اپی تلیال و اسفنجی اندازه گیری شد. ضخامت پرده های آمنیون با استفاده از آنالیز کامپیوتری عکس های برش های بافتی اندازه گیری شد.

نتایج: پرده های آمنیون موجود در ناحیه ی پریفرال جفت، نور را بیشتر از بافت های قرار گرفته بر روی دیسک عبور می دهند. بررسی های بافت شناسی تفاوت ساختاری بین سلول های اپی تلیال ناحیه ی جفت با ناحیه ی پریفرال را نشان دادند. حذف سلول های اپی تلیال علاوه بر افزایش شفافیت بافت ها، باعث از بین رفتن اختلاف میزان عبور نور از پرده های آمنیون نواحی دیسک و پریفرال شد، در حالی که همچنان ضخامت این دو ناحیه پس از حذف لایه ی اپی تلیال با هم تفاوت معنادار داشت.

نتیجه گیری: سلول های اپی تلیال پرده ی آمنیون که دارای خواص سلول های بنیادی است، نقش اساسی را در توانایی عبور نور از پرده ی آمنیون دارد و ضخامت تاثیر معناداری بر میزان عبور نور ندارد.     

کلید واژه: پرده ی آمنیون، سلول های اپی تلیال، میزان عبور نور، نواحی جفت، ضخامت

وصول مقاله:27/2/94 اصلاحیه نهایی:20/10/94 پذیرش:20/11/94

واژه‌های کلیدی: پرده ی آمنیون، سلول های اپی تلیال، میزان عبور نور، نواحی جفت، ضخامت
متن کامل [PDF 925 kb]   (1023 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۵/۳/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۵/۳/۱۷XML   English Abstract   Printدوره 21، شماره 2 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها