:: دوره 20، شماره 6 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1394 ) ::
جلد 20 شماره 6 صفحات 116-125 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر سه روش مداخله آموزشی بر تکرار ماموگرافی در بین زنان ترک کننده ماموگرافی
دکتر زهرا رسولی، دکتر فریبا فرهادی فر 1، دکتر پروانه تیموری، دکتر شعله شاه غیبی، دکتر فریبا سیدالشهدایی، سیروس شهسواری
1- ، iba.farhadifar@muk.ac.ir
چکیده:   (2075 مشاهده)

زمینه و هدف: سرطان پستان عمده ترین علت مرگ ناشی از سرطان در زنان سراسر دنیا می باشد. تداوم افزایش مرگ از سرطان پستان در زنان ایرانی تا حدودی بعلت میزان استفاده پایین رفتار غربالگری سرطان پستان و تشخیص دیررس بیماری است هدف این مطالعه مقایسه اثر 3 روش مداخله ای  متناسب شده برای تکرار ماموگرافی در بین زنان ترک کننده ماموگرافی در شهر سنندج با چهار چوب نظری الگوی اعتقاد بهداشتی بود.

روش بررسی: با طراحی کارآزمایی تصادفی شده، 360 نفر از زنان بالای 50 سال شهر سنندج بطور تصادفی در 4 گروه، سه گروه مداخله: استفاده از پمفلت، مشاوره حضوری و مشاوره تلفنی  و یک گروه شاهدتقسیم گردیدند. همه گروه ها در 4 زمان مختلف،  قبل از مداخله، هفته دوم، ماه سوم و ماه ششم بعد از مداخله با یکدیگر مقایسه شدند.داده ها با آزمونهای آنالیز واریانس با استفاده از نرم افزار SPSS تحلیل گردیدند. 05/0>Pدر این مطالعه معنی دار تلقی گردید.

یافته ها: گروه های مورد مطالعه از نظر ویژگیهای دموگرافیک(سن، تحصیلات و میزان درآمد)با 05/0>P تفاوت معنی داری با هم نداشتند. میانگین امتیازات سه گروه مداخله درحیطه های حساسیت و شدت درک شده، فواید و موانع درک شده برای ماموگرافی در ماه ششم بعد از مداخله با 01/0>P تفاوت معنادار داشتند. در مجموع بالاترین میزان تکرار مامو گرافی در گروه آموزش حضوری با نسبت 50 در صد دیده شد.

نتیجه گیری : یافته های این مطالعه حمایت تجربی در زمینه استفاده از الگوی اعتقاد بهداشتی برای تکرارماموگرافی ارائه کرد.  آموزش حضوری بیشترین تاثیر را در تکرارمامو گرافی داشت.

کلید واژه‌ها: الگوی اعتقاد بهداشتی، تکرار ماموگرافی، مداخله.

وصول مقاله:16/11/92 اصلاحیه نهایی:18/12/93 پذیرش:5/2/94

واژه‌های کلیدی: الگوی اعتقاد بهداشتی، تکرار ماموگرافی، مداخله
متن کامل [PDF 180 kb]   (644 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۴/۱۱/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۱/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۲۰XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 6 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها